Przejdź do treści

Zastosowanie zaawansowanych kamer IP

kamery ip

Szybki rozwój technologii obrazu ma duży wpływ na wiele współzależnych z nim elementów. Niedawna rewolucja w oferowanej rozdzielczości komercyjnie udostępniła nam obraz 4 K, czyli 4096 x 3112 lub 4096 x 2160 (w zależności od przyjętego standardu), co wynosi ponad 12 mln pikseli i ponad 8 mln pikseli, odpowiednio.

Kamery do monitoringu

 kamery ipChoć wciąż rozdzielczość 4 K nie stała się powszechnym standardem, choć jest już dostępna nawet w wielu smartfonach, to już rozdzielczość 8 K jest dostępna na rynku. Również zaawansowane kamery IP stosowane w monitoringu CCTV dokonały skoku technologicznego i oferują nagrywany materiału w jakości 4 K. Obraz w tej rozdzielczości pozwala zidentyfikować nawet bardzo małe lub oddalone obiekty uwiecznione przez monitoring i znajduje zastosowanie w miejscach pracy o szczególnym rygorze bezpieczeństwa, w miejscach publicznych szczególnie zagrożonych przestępczością, przez różne agencje rządowe, wojsko, policję i inne służby bezpieczeństwa. Wysoka rozdzielczość, zwiększona odporność na warunki atmosferyczne oraz zniszczenie, wewnętrzna pamięć pozwalająca nagrywać obraz nawet po odcięciu od sieci, możliwość rejestrowania materiału w podczerwieni i specjalne, szerokokątne obiektywy to tylko niektóre elementy, którymi mogą pochwalić się zaawansowane kamery IP.

 kamery ipKamery te, pomimo wyższej ceny od tych powszechnie używanych do monitorowania miejsca pracy, domu lub mieszkania, są powszechnie dostępne na rynku, a najtańsze modele można znaleźć już za nieco ponad tysiąc złotych. Trzeba oczywiście zastanowić się czy wydatek rzędu kilku tysięcy złotych (elementy infrastruktury, takie jak sieć przesyłowa oraz dyski twarde muszą również być dostosowane do parametrów kamery) jest uzasadniony, jeśli mieszkamy w spokojnej dzielnicy i znamy dobrze sąsiadów. Natomiast jeśli rzeczywiście nasza okolica do spokojnych nie należy, można śmiało rozważyć zakup, nawet skromniejszego modelu zaawansowanej kamery IP. Bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny jest najważniejsze i jeżeli są jakiekolwiek przesłanki, że atrybuty techniczne tych kamer przyczynią się do jego zwiększenia, wybór jest jednoznaczny.

Tym bardziej zaawansowany monitoring może być przydatny dla klientów komercyjnych, dla których szczegółowe monitorowanie danej maszyny lub procesu może zapobiec kosztownym błędom i usterkom. Jak wynika z powyższych przykładów zaawansowane systemy monitoringu mogą się przysłużyć nie tylko wyspecjalizowanym podmiotom, ale mogą być również pomocną alternatywną dla standardowych system nagrywania obrazu.

Dodaj komentarz