Przejdź do treści

Portale i serwisy internetowe wyprą media tradycyjne?

Serwisy internetowe

Przynajmniej od kilku lat mamy szansę zauważyć coraz szybciej postępującą cyfryzację. Trudno oprzeć się wrażeniu, że po tym jak proces ten wniknął w rozmaite sfery naszego życia codziennego jest on już właściwie nie do zatrzymania.

Serwisy internetowe kontra media analogowe

Serwisy internetowe

Pojawienie się pierwszej sieci dla elitarnej grupy militarnej przerodziło się w przełomowy etap. Jej celem była komunikacja, jednak w całkowicie innej formie niż jest to zauważalne obecnie. Współcześnie Internet osiągnął zasięg globalny, a jego możliwości są niemalże nieograniczone. Pierw była to komunikacja asynchroniczna, następnie już synchroniczna, na dalszym etapie przekaz audiowizualny, a teraz nawet relacjonowanie wydarzeń na żywo. Podczas wielu lat nieustannego rozwoju sieć stała się źródłem informacji, sposobem komunikowania się, narzędziem pracy a nawet sposobem na życie. Część z tych ewolucji ma ogromne znaczenie dla ludzkości, ale druga część budzi także skrajny niepokój. Zaczęliśmy borykać się ze zjawiskiem jakim jest analfabetyzm wtórny i uzależnienie od komputera. Mimo, iż jest to największe i najszybsze źródło informacji, to przez ich nagromadzenie nie mamy możliwości całkowitej weryfikacji. Istnieją także inne niepokojące kwestie jak serwisy internetowe o niebezpiecznych treściach, ograniczenia w kontroli rodzicielskiej, piractwo i inne. Kolejną sprawą, która już od kilka lat nurtuje badaczy jest to, czy portale internetowe i inne miejsca w sieci wyprą tradycyjne media. Chodzi tutaj nie tylko o to, czy strony internetowe z poradami i newsami wyprą gazety, ale także o kwestię książek czy pisania w zeszytach. Nie są to przypuszczenia bezpodstawne ponieważ sukcesywnie przedmioty analogowe są zastępowane swoimi cyfrowymi odpowiednikami. W niewielu szkołach chociażby korzysta się już z dzienników papierowych, ponieważ zastępują je internetowe, dzięki którym rodzice mają natychmiastowy dostęp do ocen i nieobecności dziecka. Tworzenie stron internetowych stało się masowym zjawiskiem, które trudno zatrzymać. Niekwestionowaną zaletą dla konsumentów jest kwestia finansowa. Darmowe portale internetowe z wiadomościami i poradami spowodowały znaczny spadek sprzedaży czasopism i gazem nie tylko we Wrocławiu, ale w całym kraju. Projektowanie stron jest obecnie na tak wysokim poziomie, że powstają miejsca w sieci umożliwiające swobodną wymianę plików oraz ich pobieranie bez możliwości udowodnienia łamania praw autorskich. Przyczynia się to do zmniejszenia ilości sprzedawanych książek i filmów, co jedynie potęgują takie wynalazki jak e-booki lub audiobooki.

Trudno jednoznacznie określić, jak dokładnie rozwiną się strony internetowe i cała rzeczywistość wirtualna, jednak nadzieję można pokładać w zwolennikach tradycyjnych rozwiązań, którzy nigdy nie zamienią szelestu kartek na błysk ekranu.

Dodaj komentarz