Przejdź do treści

Na czym polega produkcja niskoseryjna?

drukowanie 3D

Od pewnego momentu widać stale rosnące znaczenie druku 3D w produkcji. Co ważniejsze, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii druku w tej technologii, sprawdza się on podczas produkcji o różnym nakładzie. Nowoczesne drukarki 3D sprawdzają się również świetnie, gdy mowa jest o produkcji nisko formatowej.

Druk 3D w produkcji

drukowanie 3DPrzez pewien czas przedsiębiorcy obawiali się inwestowania w tą technologię produkcji w przypadku, gdy zależało im przede wszystkim na produkcji zaledwie kilkunastu sztuk danego produktu. W obecnym czasie jednak, nowoczesne drukarki 3D i unowocześniona technologia wydruku w tej technologii powoduje, że profesjonalna produkcja niskoseryjna stała się obecnie bardzo opłacalna. Tak naprawdę, jest tak niezależnie od tego, czy istnieje potrzeba wyprodukowania 10, 100 czy może tysiąca sztuk danego elementu. Wynika to z faktu, że jedynym kosztem ponoszonym w związku z tą metodą produkcji, jest koszt produkcji jednego obiektu, oraz ewentualnie, jego zaprojektowania. Co więcej, w przypadku tej technologii produkcji, jej zatrzymywanie, wznawianie, czy też przestawienie nie wiąże się z żadnym obciążeniem finansowym. W przypadku drukarek 3D plik, stanowiący podstawę do produkcji można zastąpić po prostu innym w dowolnym momencie.

drukowanie 3DW takim przypadku, w przypadku tradycyjnych metod produkcji, trzeba by było wykonywać zupełnie nową formę wtryskową, co wiązałoby się z bardzo wysokim obciążeniem finansowym. Warto pamiętać także o tym, że tradycyjne metody produkcji przy zmianie budowy produkowanego elementu, wymagają także wykonania zupełnie nowej matrycy, co wiązać się może z wydatkiem sięgającym nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Również wykonanie jednego elementu staje się w tym przypadku nieopłacalne, gdyż koszty jego wyprodukowania porównaniu do druku 3D, mogą być nawet o kilkadziesiąt procent wyższe. Sprawa wygląda również bardzo podobnie również w przypadku, gdy konieczne jest wykonanie jakiś drobnych poprawek w ogólnej geometrii produkowanej bryły. Druk 3D w tym kontekście staje się bardziej opłacalny, biorąc pod uwagę stosowane coraz częściej, zautomatyzowane metody na postprodukcję tworzonych z jego pomocą elementów.

W obecnym czasie, coraz większa liczba przedsiębiorców, decyduje się na wybranie druku 3D jako głównej metody produkcji w swoim zakładzie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że metoda ta okazuje się być znacznie tańsza ale także i mniej problemowa. Nie stanowi żadnego problemu w jej przypadku dokonywanie wszelkich zmian w wyglądzie tworzonej bryły, opłacalne jest nawet wyprodukowanie pojedynczego elementu.

Dodaj komentarz